poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Bilans majatkowy, definicje oraz jego cechy

Słuchajcie nie będę ukrywać, że materiał pochodzi z tej strony:  http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/rpg/scb/index18.html
Bardzo fajnie napisana strona polecam wszystkim.

Nasze zajęcia są bardzo kiepsko prowadzone dlatego nie chcę przedstawiać tu naszego materiału :(



W przedsiębiorstwie w momencie jego organizacji księgowy decyduje o wyborze metod i systemów rachunkowości. Wybierane mogą być rozwiązania przyjęte w Ustawie o Rachunkowości. Większość zasad prowadzenia rachunkowości jest wymagana prawem. Są jednak określone przypadki, w których przedsiębiorstwo może dokonywać we własnym zakresie wyboru spośród dopuszczalnych rozwiązań. Klasycznym tego przykładem może być naliczanie amortyzacji oraz wyceny posiadanych i ewidencjonowanych zapasów. Możliwe jest również przyjmowanie różnych metod wyceny posiadanych zapasów zakupionych lub wytworzonych produktów. Księgowy przedsiębiorstwa w uzgodnieniu z właścicielami może przyjąć koszty historyczne, bieżące, wartość sprzedaży lub inne. Przedsiębiorstwo może przyjąć te zasady, które jemu odpowiadają, o ile są zgodne z obowiązującymi w prawie bilansowym zasadami.

 Bilans majątkowy, definicja oraz jego cechy

Przedsiębiorstwo istniejące lub nowo organizowane posiada określony majątek rzeczowy w postaci ziemi, budynków, budowli, maszyn i innych urządzeń oraz środków finansowych koniecznych do zakupu, dzierżawy lub leasingu aktywów koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od skali, rodzaju i zakresu przyjętej technologii produkcji oraz metod zarządzania wartość aktywów może być różna. W przypadku nowo organizowanego przedsiębiorstwa, konieczna jest inwentaryzacja wnoszonych aktywów i zaciągniętych zobowiązań. Zasady przeprowadzania inwentaryzacji i sporządzania na jej podstawie spisu z natury omówione są wykładzie 2. Zestawienie wniesionego majątku i źródeł jego finansowania jest podstawą sporządzenia bilansu majątkowego (bilansu otwarcia, b.o.).

Bilans majątkowy jest podstawowym sprawozdaniem finansowym, sporządzanym na określony dzień. Dzień ten nazywany jest momentem bilansowym. W dniu tym ukazany zostaje majątek jednostki gospodarczej, jednocześnie w ujęciu rzeczowym i finansowym.
Bilans może wystąpić w postaci dwustronnej tabeli lub dwuczęściowego zestawienia, w którym jedna część ujmuje majątek przedsiębiorstwa (aktywa) a druga źródła jego finansowania (pasywa). Różne są formy technicznego przedstawienia bilansu majątkowego przyjęte na świecie.
Bilans majątkowy musi zawierać nazwę firmy, datę sporządzenia, datę na którą został sporządzony, podpisy osób sporządzających i zatwierdzających. Bilans księgowy wymaga zatwierdzenia przez biegłych rewidentów. Warunki i terminy zatwierdzania bilansu określa Ustawa o rachunkowości. Schematycznie, na potrzeby dydaktyki bilans majątkowy można przedstawić w następującej formie.

 Bilans musi być:  
  • prawdziwy, 
  • ciągły 
  • jasny.
I. Prawdziwość bilansu zapewnia fakt jego sporządzenia na podstawie inwentaryzacji. Przeprowadzana inwentaryzacja jest podstawą sporządzenia inwentarza, który jest pisemnym zastawieniem posiadanych aktywów i zobowiązań. Sporządzanie inwentarza jest podstawowym wymogiem, a zarazem warunkiem sporządzenia bilansu majątkowego.

II. Ciągłość bilansu oznacza, iż bilans zamknięcia bieżącego roku gospodarczego powinien być identyczny z bilansem otwarcia roku następnego. Ciągłości bilansu majątkowego nie podważają dwie sytuacje, w których bilans zamknięcia nie równa się bilansowi otwarcia. Po pierwsze, bilans zamknięcia może się różnić od bilansu otwarcia w przypadku podziału przedsiębiorstwa na dwie lub więcej samodzielnych jednostek. Może też nastąpić połączenie kilku jednostek w nowe przedsiębiorstwo. W tym przypadku suma bilansu otwarcia powstałych jednostek musi być równa bilansowi zamknięcia jednostki macierzystej lub odwrotnie. Drugi przypadek ma miejsce przy wprowadzeniu urzędowej zmiany cen na środki produkcji lub przy wprowadzaniu denominacji wartości pieniądza np. na dzień 1 stycznia. W tym przypadku liczbowo bilans zamknięcia będzie się różnił od bilansu otwarcia.

III. Jasność bilansu majątkowego, osiąga się konstruując bilans majątkowy zgodnie z wymaganiami przedstawionymi w załączniku 1 do Ustawy o rachunkowości.



2 komentarze:

  1. Trafione w punkt, dokładnie tego szukałam :) Mi od dłuższego czasu chodziło po głowie odejście z etatu i rozpoczęcie własnej działalności. W końcu, miesiąc temu, stwierdziłam, że teraz jest ten moment i założyłam firmę. Jak się okazało, rejestracja firmy - ifirma jest naprawdę prosta. Wystarczyło wypełnić formularz CEIDG-1 i gotowe!

    OdpowiedzUsuń
  2. Księgowość? Warto zaufać eRachuba http://www.erachuba.pl> – dbamy o interesy naszych Klientów.

    OdpowiedzUsuń